معرفی مترجم - مصطفی دهقان

نوشته شده توسط 

مصطفی دهقان دانش آموخته رشته مترجمی زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی از دانشگاه شهید چمران اهواز و مقطع کارشناسی ارشد از دانشگاه خوارزمی تهران هستم.

پس از 10 سال اداره مرکز ترجمه پارس، تصمیم گرفتم تا بالاخره بعد از مدتها یکی از پروژه‌های شخصی خودم را در زمینه ترجمه عملی کنم. بارها تصمیم گرفته بودم تا کتابی ارزشمند ترجمه کنم، اما هر بار، پروژه‌های سفارشی مشتریان فرصت را از من می‌ربود. در نهایت این فرصت در زمستان 93 پیش آمد، وقتی که در میانه آبهای خلیج فارس در جزایر کیش، قشم و سیری و یا بر روی سکوهای استخراج نفت به عنوان افسر ایمنی مشغول به کار بودم. شبها را تا به صبح مشغول کار در تأسیسات بودم و بخشی از زمان استراحتم در روز را به کار ترجمه مشغول می‌شدم.

کتاب راهنمای کاربردی نرم افزار SDL Trados Studio اولین تجربه منتشر شده من است و بنابراین تصمیم گرفتم تا نخستین کارم، ادای دینی باشد به همه اساتید و مترجمان و فرهیختگانی که سالها در این عرصه قلم فرسایی کرده‌اند. لازم بود که ما نیز به جمع مترجمان حرفه‌ای در سراسر دنیا ملحق شویم و از آخرین فناوری روز در کارهایمان بهره گیریم. چرا که "امروز زندگی کردن به عنوان یک مترجم حرفه‌ای، از زمین تا آسمان فرق دارد با آنچه که تا همین 25 سال پیش وجود داشت. امروز دیگر مترجمها "تنها" زبان شناس نیستند؛ بلکه لازم است تا خود را به فناوری ترجمه مجهز کنند تا بتوانند همچنان در عرصه رقابت باقی بمانند یا حتی پروژه‌های ترجمه‌ی خانگی یا فریلنسری دریافت کنند."

کتاب راهنمای SDL با نگاهی کاملاً کاربردی می‌کوشد تا ویژگیها و امکانات فوق‌العاده ترادوس را معرفی کند و شکافی عمیق در بازار ترجمه را پر کند. این کتاب هم برای مترجمان مبتدی و هم برای مترجمان مجرب مفید است و می‌توانید با مطالعه این کتاب به صورت خودآموز، نحوه‌ی کار کردن با بزرگترین ابزار حافظه ترجمه یعنی SDL Trados Studio را بیاموزید. این کتاب می‌تواند هم به صورت الکترونیکی و هم به صورت چاپی در کتابخانه‌های دانشگاهها قرار بگیرد و به عنوان کتابی مکمل یا کتابی درسی جهت تدریس SDL Trados Studio استفاده شود.

خواندن 1652 دفعه
مدیر وب‌سایت

 

مصطفی دهقان بیش از 10 سال است که مرکز ترجمه پارس را مدیریت می‌کند و از 3 سال پیش هم وبسایت پرشین فریلنسر را جهت کارآفرینی و ارائه خدمات به متخصصین ایرانی در زمینه های ترجمه، طراحی و توسعه وب، گرافیک و آموزش راه اندازی نموده است. در کنار مدیریت این دو وبسایت، عضو بنیاد بین المللی و خیریه مترجمان بدون مرز است. و در حال حاضر مدرس رسمی SDL Trados Studio می‌باشد.

وبگاه: www.transpars.com